Analiza matura matematyka 2020 – poziom rozszerzony

Analiza matura matematyka 2020 – poziom rozszerzony

KRÓTKA ANALIZA TEGOROCZNEJ MATURY Z MATEMATYKI NA POZIOMIE ROZSZERZONYM:

Po przeliczeniu tegorocznej matury dochodzę do wniosku, że do uzyskania spokojnie było 50%. Każdy kto będzie miał słabszy wynik powinien uderzyć się w pierś i przyznać że chyba zbyt mało czasu poświęcił na systematyczną pracę. W takiej sytuacji nie ma co zwalać na poziom trudności zadań, ponieważ poziom tegorocznej matury był raczej umiarkowany jak co roku.

Aby zdobyć maksymalną ilość punktów trzeba było bardzo się postarać, ale na pewno było to wykonalne przy systematycznej i ciężkiej pracy ucznia w domu.

Średnia w 2018: 37% (47% liceum)
Średnia w 2018: 29% (37% liceum)
Średnia w 2019: 39% (50% liceum)
Średnia w 2020: ???

W tym roku spodziewam się średniej ogólnopolskiej na poziomie około 33%, a w samych liceach coś około 41% – 44%. WIEC POZIOM TEGOROCZNEJ MATURY BYŁ RACZEJ ZBLIŻONY DO TYCH Z LAT UBIEGŁYCH.

ANALIZA POSZCZEGÓLNYCH ZADAŃ:

ZAD 5: Nic skomplikowanego 😇

ZAD 8: Dowody algebraiczne mają zawsze w sobie tą trudność, że w stresie nie tak łatwo zauważyć wzory skróconego mnożenia. Osobiście też musiałem chwilę się nad nim zastanowić. Nie było ono aż tak oczywiste. Zwykle w zadaniach wykorzystywany jest wzór na kwadrat sumy i różnicy, a tym razem przydał się wzór na różnicę kwadratów.

ZAD 9: Jedno z łatwiejszych zadań maturalnych z trygonometrii. Wymagało jedynie użycia zależności dla cosinusa podwojonego katą oraz jedynki trygonometrycznej. Darmowe 4 punkty 😛

ZAD 11: Jedno z najłatwiejszych zadań z funkcji kwadratowej z parametrem. Obliczenia łatwe prowadzące do ładnych wyników. Darmowe 4 punkty 😛

ZAD 14: O tym zadaniu nie można jednoznacznie powiedzieć że jest łatwe albo trudne. De facto jego jedyna trudność to wywnioskowanie z twierdzenia, którego nie ma w tablicach że w podstawę da się wpisać okrąg. Po tym szybkim wniosku zadanie nie ma już większych trudności.

ZAD 15: Ciężko o bardziej typowe zadanie z optymalizacji niż to w tym roku. Brak skomplikowanych przekształceń i obliczeń. Nieskomplikowana dziedzina. Podsumowując darmowe 7 punktów 😛

KONTAKT

Maciej Suliński

tel. 886 381 427

ul. Morska 171a

81-222 Gdynia

Szkoła matematyki "WYNIK" - 2020